Ankara’da Neler Oluyor? Sorguya MİT de Giriyor

AKP’li Şamil Tayyar, Ankara Emniyeti’ndeki son gelişmelerin “hayli ürkütücü” olduğunu belirterek, MİT’in de bu süreçte devreye girdiğini açıkladı. Bu gelişmelerin arka planında, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen mafya lideri Ayhan Bora Kaplan’a yönelik bir soruşturma bulunuyor. Bu soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’e yakın üç üst düzey polis müdürünün açığa alınmasının nedeni ise “anayasal düzenin değiştirilmesi girişimi” olarak iddia ediliyor.

Şamil Tayyar’ın verdiği bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlatırken, İçişleri Bakanlığı da idari soruşturma açtı. Ayrıca MİT’in de siyasi operasyon iddialarını detaylı bir şekilde soruşturduğu ifade edildi.

Ankara Emniyeti’nde yaşanan bu olayların detaylarına ilişkin Şamil Tayyar’ın aktardıklarına göre, örgüt lideri Ayhan Bora Kaplan’ın teknik takibe alındıktan sonra Berlin’e kaçmak için Esenboğa Havalimanı’na gittiği ve burada yakalandığı belirtiliyor. Kaplan’ın sorgusunda görevlilere tehditler savurduğu ve örgütün üst düzey yöneticilerinden Serdar Sertçelik’in gizli tanık yapılarak koruma altına alındığı bilgisi verildi. Bu süreçte, yurtdışına çıkış yasağı olan Serdar Sertçelik’in kaçışı da dikkat çekiyor.

Ankara Emniyeti’ndeki üç müdürün açığa alınmasına ilişkin detaylar ise şu şekilde aktarıldı: Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan’ın, yurtdışında olduğu sırada gizli tanıkla telefonla görüşerek önemli bilgileri paylaştığı ve bu konuşmanın kaydedildiği, ancak müdür yardımcısının bu konuşmayı savcılığa vermediği ifade edildi. Müdür Yardımcısı Demircan’ın sorgusunda ise “üstlerimin bilgisi dahilinde görüştüm” diyerek üst düzey yöneticilerle ilişkili olduğunu belirtmesi üzerine Organize Suçlar Şube Müdürü ve Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı da açığa alındı.

Şamil Tayyar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşmede soruşturmanın kısa sürede sonuçlanacağını ifade etti. Bu gelişmeler, Türkiye’nin siyasi ve güvenlik gündeminde önemli bir yer tutarken, kamuoyunda da geniş yankı bulmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir