DİSK’ten Adliye Önünde 1 Mayıs Açıklaması

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası’nın katılımıyla, 1 Mayıs’ta gözaltına alınanlar için İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı.

DİSK adına konuşan İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, “Asıl suçlu 2024 1 Mayıs’ında şehri halka kapatan, Taksim’i işçilere, işçi sınıfına kapatan idare ve yöneticilerdir. Suçlu olan Taksim’e çıkmak için yollara düşen, gözaltına alınan, tutuklanan ve halen tutuklu olan arkadaşlarımız değildir. Bize Taksim’i yasaklayan emekçilere şehre çıkmayı sokağa çıkmayı yasaklayan idarecilerdir” dedi.

Suç duyurusunda bulunduklarını belirten DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, konuşmasının devamı şu şekilde:

“Biraz önce avukatlarımız suç duyurusunda bulundular. Suç duyurusunda da belirttiğimiz gibi asıl suçlu 2024 1 Mayıs’ında, şehri halka kapatan Taksim’i işçilere, işçi sınıfına kapatan idare ve yöneticilerdir. Suçlu olan Taksim’e çıkmak için yollara düşen, gözaltına alınan, tutuklanan ve halen tutuklu olan arkadaşlarımız, gençler, dostlarımız, kardeşlerimiz, yoldaşlarımız değildir.

”1 MAYIS’I TERÖRİZE ETMEK İSTİYORLAR”

Yapılmak istenen açık ve nettir. Yıllardır 1 Mayıs’ı terörize etmek istiyorlar. 1 Mayıs’ı kriminalize etmek istiyorlar ve marjinalleştirmek istiyorlar. Türkiye işçi sınıfının gerçek 1 Mayıs alanı olan Taksim’e ailesiyle birlikte çocuklarıyla birlikte o kampanyada da belirttiğimiz gibi bir elinde karanfil bir elinde çocuklarıyla çıkmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Burada bir kere daha tekrar ediyoruz, 2024 1 Mayıs’ını da Taksim’e bizi kapatanlar bunu bilsinler ki 2025 1 Mayıs’ında, 2026 1 Mayıs’ında da Türkiye işçi sınıfı gerçek 1 Mayıs alanı Taksim Meydanı’na çıkacaktır. Ve 1 Mayıs’ı adına yakışır şekilde kutlamakta ısrar edecektir. O gün de engellenirse mücadeleye devam edecektir. Ve bu bir haktır. Asla suç değildir. Suçlanması gereken bugün hukukçularımızın dilekçelerine yansıttığı gibi bize Taksim’i yasaklayan emekçilere şehre çıkmayı sokağa çıkmayı yasaklayan idarecilerdir.

“BU YASAĞI BUGÜNE KADAR TANIMADIK, BUNDAN SONRA DA TANIMAYACAĞIZ”

“Taksim’e çıkabilseydik, böyle adaletsiz bir vergi sistemi istemiyoruz diyecektik. Bugün yılın daha ortasına gelmeden her bir emekçi bordrosundan maaşını almadan 5 bin liradan 10 bin liraya kadar vergi ödediğini, bu devlete, maliyeye peşin peşin vergi ödediğini görüyoruz. Böyle adaletsiz bir vergi sistemine ‘hayır’ diye haykıracaktık. Ve ekmek alırken, su alırken, yemek alırken çocuğumuza bez alırken, süt alırken en zengin insanlarla birlikte en yoksul insanlar, emekçiler aynı miktarda vergi ödüyorlar. Bu dolaylı vergiyle ikinci defa soyuluyorlar. ‘Böyle adaletsiz vergi sistemi istemiyoruz’ diye haykıracaktık Taksim Meydanı’ndan. Çok çalışıyoruz. Dünya ülkeleri arasında en uzun süreyle çalışan, en az maaş alan işçiler Türkiye’de. Asla bu yasağı kabul etmiyoruz. Böyle bir yasağı bugüne kadar tanımadığımız gibi bundan sonra tanımayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir